en

Impuls

Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia
Richard Thaler, Cass Sunstein
Impuls
Do dziś dnia nie rozumiem tłumaczenia tytułu tej książki na język polski. Chcę, abyście zatem wiedzieli, że ta książka nie jest o impulsach. Jest o szturchańcach, co jest moim roboczym (i nieskromnie powiem, że dużo lepszym wink) tłumaczeniem angielskiego słowa „nudge”.

Szturchańce, zwane inaczej architekturą wyboru, to powszechnie już stosowane podejście do zmiany zachowań ludzi, polegające na rearanżacji środowiska fizycznego, w jakim znajduje się człowiek (np. kolejności ułożenia jedzenia w stołówce firmowej; umiejscowienia koszy na śmieci w parku; czy przelewania przez pracodawcę automatycznie części pieniędzy pracowników na konta oszczędnościowe, aby pomóc im oszczędzić na emeryturę), w efekcie którego osoba zachowuje się inaczej.

„Impuls” to pewnie, razem z „Pułapkami myślenia”, najbardziej znana książka z obszaru ekonomii behawioralnej. Tłumaczy, na czym dokładnie polega architektura wyboru, jak ją wykorzystywać, do czego nie należy jej wykorzystywać i jak stosować to podejście, aby zmieniać zachowania ludzi, mając na uwadze ich dobrobyt.

Więcej o książce od wydawcy:
Codziennie podejmujemy wiele rozmaitych decyzji, począwszy od inwestycji finansowych, wybór szkoły dla naszych dzieci, tego, co jemy, po sprawy, o które chcemy walczyć. Niestety, często decyzje te są nietrafione. Powodem, jak wyjaśniają autorzy, jest to, że będąc ludźmi, jesteśmy podatni na wszelkiego rodzaju błędy poznawcze, które mogą prowadzić do bolesnych pomyłek. Autorzy zachęcają, abyśmy wkroczyli do alternatywnego świata, który traktuje ludzką omylność jako oczywistość. Pokazują, że poznając, w jaki sposób ludzie myślą, możemy tak zaprojektować środowisko, aby ludziom łatwiej było wybierać to, co jest lepsze dla nich, ich rodzin i społeczeństwa. Używając barwnych przykładów z najważniejszych aspektów życia, dowodzą, że starannie dobrane założenia architektury wyboru mogą być impulsem do podążenia w korzystnym kierunku, nie ograniczając jednocześnie wolności wyboru.
Jeśli pozycja ta jest Wam już znana i interesuje Was wykorzystanie szturchańców w Waszej pracy, polecam również „Małą WIELKĄ zmianę”, która porusza bardzo podobny temat. Przez to jednak, że książka ta ukazała się w 2015 roku, zawiera sporo nowych przykładów zastosowań architektury wyboru.
Wybacz, ale musiałam. Ta strona korzysta z plików cookies w celach korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych.
OK