O pakowaniu prezentów
Dzisiejszemu wpisowi nie przyświeca żaden wyższy cel poza tym, że są gdzieś na świecie są ludzie, którzy spędzają lata badając temat pakowania prezentów i pomyślałam sobie, że fajnie byłoby zobaczyć, co takiego odkryli.
#1: Amerykański rynek opakowań na prezenty jest wart ponad trzy miliardy dolarów
#2: Niespakowane prezenty świątecznie nie są prezentami
Kontekst (w tym przypadku w formie papieru lub torebki) ma znaczenie. Pakujemy prezenty, bo inni oczekują tego od prezentów. Spakowanie prezentu nadaje mu symbolicznego znaczenia i robi ze zwykłej rzeczy prezent. Dla 25% badanych pakowanie prezentów jest czynnością, która wprowadza ich w świąteczny nastrój bardziej niż samo kupowanie prezentów.
Ponadto spakowanie prezentu jest jasnym sygnałem, w jakiej sytuacji się znajdujemy, czyli że jest to sytuacja otrzymywania prezentu, a nie np. wymiany czy handlu, przez co zarówno osoba obdarowująca jak i otrzymująca prezent wiedzą, z czym mają do czynienia.
#3: Dziewięćdziesiąt sześć procent prezentów, jakie ludzie sobie dają, jest spakowana
#4: Spakowanie prezentu wpływa pozytywnie na ocenę jego atrakcyjności
Opakowanie zwiększa poziom atrakcyjności otrzymanej rzeczy —spakowane prezenty (rzeczy) oceniamy jako fajniejsze niż niespakowane rzeczy.
#5: Dzieje się tak dlatego, że opakowanie kojarzy nam się z pozytywnymi emocjami i te pozytywne emocje zostają przełożone na sam prezent
Opakowania prezentów kojarzą nam się z otrzymywaniem prezentów, czyli pozytywnie. Te emocje zostają przełożone na sam prezent (rzecz). Tym samym opakowanie staje się sygnałem, że czeka nas coś przyjemnego. To przekonanie i te pozytywne emocje zostają przełożone na rzecz, którą dostajemy i bardziej się nam ona podoba, niż gdybyśmy dostali ją niespakowaną lub nabyli w inny sposób.
#6: Rodzaj opakowania prezentu ma wpływ na poziom zadowolenia z niego
Uczestnicy pewnego badania zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa otrzymała prezenty spakowane tradycyjnie, czyli w kolorowy papier. Druga grupa otrzymała prezenty spakowane w szary papier. Trzecia grupa otrzymała prezenty nieopakowane. Okazało się, że rodzaj opakowania wpłynął na percepcję atrakcyjności prezentu – prezenty spakowane w szary papier były ocenione prawie tak samo jak prezenty niespakowane, czyli dużo gorzej niż prezenty normalnie (ładnie) spakowane.