en

Top 5: Książki o ekonomii behawioralnej na długi weekend i wakacje

28 maj   ·   Czas czytania: 4 minuty
Często trafiają do mnie pytania od Was o to, jakie książki z ekonomii behawioralnej polecam. Odsyłam Was zazwyczaj do Biblioteki, bo po to ona tu jest: żeby można było zorientować się, co fajnego jest na rynku i wybrać coś dla siebie.

Świetnym, pewnie najlepszym, pierwszym krokiem do świata behawioralnego są Pułapki myślenia: O myśleniu szybkim i wolnym Daniela Kahnemana, ale sporo osób się skarży, że książka ta jest dla nich dość trudna. Przed nami długi weekend, zaraz potem wakacje, więc nie ma co się męczyć.

Poniżej zatem lista Top 5 książek o ekonomii behawioralnej, napisanych lekkim językiem, których czytanie to sama przyjemność. Idealne pozycje na długi weekend i wakacje.

#1: Behavioural Economics Saved My Dog: Life Advice For The Imperfect Human

Top 5: Książki o ekonomii behawioralnej na długi weekend i wakacje

Super krótkie rozdziały, luźny styl pisania Dana Ariely’ego i przykłady zastosowania insightów behawioralnych w życiu codziennymi. Behavioural Economics Saved My Dog to zbiór tekstów Ariely’ego z jego kolumny w Wall Street Journal, w której odpowiada na pytania czytelników. 


Czy jest sens wysyłać kartki świąteczne do rodziny? Dlaczego zwalniamy jadąc samochodem, żeby obejrzeć wypadek, a potem wkurzamy się, że są korki? Z kim iść do baru, aby zmaksymalizować szansę, że się znajdzie miłość? Jak zachęcić małżonka do ćwiczeń?

A tym z Was, którzy wolą czytać w internecie oraz tym, którzy przeczytają książkę i będzie im mało, polecam stronę Dana, na której znajdziecie wiele innych wpisów z serii Ask Dan.

#2: The Undoing Project: A Friendship that Changed the World

Top 5: Książki o ekonomii behawioralnej na długi weekend i wakacje

Książka Michaela Lewisa, autora takich książek jak Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game czy Wielki Szort: Mechanizm maszyny zagłady, czyli gwarantowanych bestsellerów. The Undoing Project to historia życia Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego, czyli dwóch osób, których przyjaźń i wspólna praca naukowa zaowocowały powstaniem ekonomii behawioralnej.

#3: Happy Money: The New Science of Smarter Spending

Top 5: Książki o ekonomii behawioralnej na długi weekend i wakacje

Wakacje są od tego, żeby być szczęśliwym, więc na wakacyjnej liście książek nie może zabraknąć książki o tym, jak i na co wydawać pieniądze, aby być szczęśliwym. Happy Money: The Science of Happier Spending to książka z podsumowaniem badań behawioralnych dotyczących tego, jak wydawać pieniądze, aby kupić sobie szczęście.

A jeśli nie chcecie czekać aż do wakacji, aby zacząć lepiej wydawać pieniądze, to zapraszam Was do lektury wpisu o tym, jak kupić sobie szczęście 😃.

#4: Szczera prawda o nieuczciwości: jak okłamujemy wszytkich, a zwłaszcza samych siebie

Top 5: Książki o ekonomii behawioralnej na długi weekend i wakacje
Wybaczcie, że na tak krótkiej liście pojawia się dwa razy ten sam autor, ale mało kto w świecie nauk behawioralnych potrafi pisać jak przystępnym i zabawnym językiem, jak Dan Ariely. Szczera prawda o nieuczciwości: jak okłamujemy wszystkich, a zwłaszcza samych siebie to książka o tym, kiedy, jak i dlaczego kłamiemy. Pokazuje ona, jak powszechnym zachowaniem jest kłamanie oraz oszukiwanie oraz to, jak często różnica między przestępcą a zwykłym, postępującym zgodnie z prawem obywatelem kryje się jedynie w przypadku, okolicznościach i zrządzeniach losu. Lepiej sobie za bardzo nie ufać.

#5: Niewidzialny goryl: Jak intuicja nas zawodzi? 

Top 5: Książki o ekonomii behawioralnej na długi weekend i wakacje

Dlaczego firmy wydają miliardy na wprowadzenie produktów, gdy przeprowadzone przez nich analizy pokazują, że produkt będzie porażką? Jak to możliwe, że policjant może przebiec obok brutalnego ataku i go nie zauważyć? W książce Niewidzialny goryl: Jak intuicja nas zawodzi? autorzy super-znanego eksperymentu z niewidzialnym gorylem opisują, jak nasze umysły nas z(a)wodzą, podają przykłady obrazujące, jak selektywna jest nasza percepcja i pamięć i dają trochę rad, jak z tym żyć.

Wybacz, ale musiałam. Ta strona korzysta z plików cookies w celach korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych.
OK