en

Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi

27 cze   ·   Czas czytania: 4 minuty
Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi
Ah, podcasty! Jeden z najlepszych wynalazków ostatniej dekady i jedna z najbardziej użytecznych aplikacji na telefonie. Nigdy nie szło mi dobrze słuchanie, bo jestem jedną z tych osób, które, aby coś zrozumieć, muszą mieć to przed oczami. Jednak w dobie życia na trzy kraje, niezliczonych lotów, godzin spędzonych w podróży, jeżdżenia rowerem na kampus i komunikacją miejską po Warszawie, zaczęłam ich słuchać… i wpadłam jak śliwka w kompot.

Ci z Was którzy mnie znają, wiedzą, że na liście podcastów królują u mnie m.in. The Tim Ferriss Show oraz Dave Asprey ze swoim Bulletproof Radio. Aby jednak zachować choć trochę przyzwoitości i nie rozpraszać się aż tak z tematyką tego bloga, na dzisiejszą listę trafiają tylko te podcasty, które eksplorują tematy związane z psychologią, naszym zachowaniem, pułapkami myślenia i (szeroko pojętą) ekonomią behawioralną.

Podcast #1: Hidden Brain (NPR)

Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi
Hidden Brain to podcast produkowany przez NPR i jest najbliższy temu (z tych, na które do tej pory trafiłam), co można by nazwać podcastem o ekonomii behawioralnej. Odcinki mają po niecałe 30 minut i każdy z nich jest o innym mechaniźmie behawioralnym. Zagadnienia te przedstawiane są przez pryzmat historii ludzi, którzy padli ofiarami różnych pułapek myślenia oraz ze strony bardziej teoretycznej, o której opowiadają eksperci (badacze, profesorowie). Jest to fajny podcast dla osób, które chcą poznać lepiej różnorodność problemów behawioralnych, a ze względu na swoją długość jest idealny do słuchania w drodze do/z pracy.

Podcast #2: Freakonomics Radio (Stephen J. Dubner)

Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi

Freakonomics Radio to chyba najbardziej znany podcast o zachowaniu ludzi. Prowadzony przez jednego z autorów bestsellerów „Freakonomia”, „Superfreakonomia” oraz „Myśl jak FREAK”, opowiada o tym, o czym i same książki: o dziwnych sytuacjach, w które my ludzie się pakujemy. Jest też o normalnych sytuacjach i tym, jak warto do nich podchodzić, aby lepiej podejmować decyzje i, oczywiście, o nieracjonalnych mechanizmach decyzyjnych i pułapkach myślenia, w jakie ciągle wpadamy.

Podcast #3: Invisibilia (NPR)

Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi
Invisibilia, jak sugeruje nazwa, to podcast o niewidocznych siłach, które sterują naszym zachowaniem. Jego tematyka jest bardziej różnorodna od Hidden Brain, a odcinki nieco dłuższe, więc jeśli ktoś z Was wybiera się w trasę albo pracuje w Mordorze i jedzie do pracy dłużej niż godzinę, to jest to świetna seria. Znajdziecie w nim odcinki, które eksplorują przeróżne idee, wierzenia i (nie zawsze słuszne) założenia, którymi się na co dzień posługujemy, jak i odcinki, które tłumaczą wpływ emocji na zachowanie ludzi.

Podcast #4: You Are Not So Smart (David McRaney)

Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi

You Are Not So Smart to podcast o pułapkach myślenia, oszukiwaniu samego siebie, głupich decyzjach, błędach poznawczych i błędach logicznych, które na codzień popełniamy. Podcast ma formę wywiadów z naukowcami, w których opowiadają oni o swoich badaniach i o tym, jak działa umysł ludzki.

Każdy odcinek jest o innej pułapce myślenia. W archiwum znajdziecie ich ponad 100, więc jest z czego wybierać.

Podcast #5: Revisionist History (Malcolm Gladwell)

Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi

Ah, Revisionist History 💚 Przyznam, że chyba (bez wątpienia!) jestem największym fanem tego podcastu na planecie Ziemi, a Revisionist History jest najlepszym podcatem, jaki chodzi po planecie Ziemi! Gdy dorosnę, chcę być Malcolmem Gladwellem.

Jestem pod niekończącym się wrażeniem tego, jak Malcom potrafi łączyć na pozór niepowiązane ze sobą historie i jak tłumaczy je przez pryzmat ciekawych konceptów psychologiczno-behawioralnych. Układanie puzzli życia w wykonaniu mistrzowskim!

Ten podcast jest na pozór o wszystkim, bo opowiada bardzo różne historie, ze świata sportu, muzyki, polityki czy religii. Prędzej czy później, jednak, w każdym odcinku okazuje się, że przedstawione w nim historie są ze sobą powiązane i są manifestacjami tego samego, fascynującego konceptu psychologicznego. Dowiecie się np. o tym, jakie są rodzaje procesów kreatywnych, dlaczego czasami ludzie (np. sportowcy) decydują się na gorsze wyniki, choć mają w rękawach bardziej efektywne strategie, o tym jak szerzą się paniki i histerie oraz jak i dlaczego terroryści czasami się nawracają.
Wybacz, ale musiałam. Ta strona korzysta z plików cookies w celach korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych.
OK