Top 5: Podcasty, które pomogą Ci zrozumieć ludzi
Ci z Was którzy mnie znają, wiedzą, że na liście podcastów królują u mnie m.in. The Tim Ferriss Show oraz Dave Asprey ze swoim Bulletproof Radio. Aby jednak zachować choć trochę przyzwoitości i nie rozpraszać się aż tak z tematyką tego bloga, na dzisiejszą listę trafiają tylko te podcasty, które eksplorują tematy związane z psychologią, naszym zachowaniem, pułapkami myślenia i (szeroko pojętą) ekonomią behawioralną.
Podcast #1: Hidden Brain (NPR)
Podcast #2: Freakonomics Radio (Stephen J. Dubner)
Freakonomics Radio to chyba najbardziej znany podcast o zachowaniu ludzi. Prowadzony przez jednego z autorów bestsellerów „Freakonomia”, „Superfreakonomia” oraz „Myśl jak FREAK”, opowiada o tym, o czym i same książki: o dziwnych sytuacjach, w które my ludzie się pakujemy. Jest też o normalnych sytuacjach i tym, jak warto do nich podchodzić, aby lepiej podejmować decyzje i, oczywiście, o nieracjonalnych mechanizmach decyzyjnych i pułapkach myślenia, w jakie ciągle wpadamy.
Podcast #3: Invisibilia (NPR)
Podcast #4: You Are Not So Smart (David McRaney)
You Are Not So Smart to podcast o pułapkach myślenia, oszukiwaniu samego siebie, głupich decyzjach, błędach poznawczych i błędach logicznych, które na codzień popełniamy. Podcast ma formę wywiadów z naukowcami, w których opowiadają oni o swoich badaniach i o tym, jak działa umysł ludzki.
Każdy odcinek jest o innej pułapce myślenia. W archiwum znajdziecie ich ponad 100, więc jest z czego wybierać.Podcast #5: Revisionist History (Malcolm Gladwell)
Ah, Revisionist History 💚 Przyznam, że chyba (bez wątpienia!) jestem największym fanem tego podcastu na planecie Ziemi, a Revisionist History jest najlepszym podcatem, jaki chodzi po planecie Ziemi! Gdy dorosnę, chcę być Malcolmem Gladwellem.
Jestem pod niekończącym się wrażeniem tego, jak Malcom potrafi łączyć na pozór niepowiązane ze sobą historie i jak tłumaczy je przez pryzmat ciekawych konceptów psychologiczno-behawioralnych. Układanie puzzli życia w wykonaniu mistrzowskim!
Ten podcast jest na pozór o wszystkim, bo opowiada bardzo różne historie, ze świata sportu, muzyki, polityki czy religii. Prędzej czy później, jednak, w każdym odcinku okazuje się, że przedstawione w nim historie są ze sobą powiązane i są manifestacjami tego samego, fascynującego konceptu psychologicznego. Dowiecie się np. o tym, jakie są rodzaje procesów kreatywnych, dlaczego czasami ludzie (np. sportowcy) decydują się na gorsze wyniki, choć mają w rękawach bardziej efektywne strategie, o tym jak szerzą się paniki i histerie oraz jak i dlaczego terroryści czasami się nawracają.